Przepisy, uwagi, itp.

Przepisy

Wszystkie mecze rozgrywamy zgodnie z obowiązującymi, oficjalnymi przepisami badmintona. Warto się z nimi zapoznać aby nie było niedomówień w trakcie rozgrywki. W języku polskim przepisy dostępne są na stronie Polskiego Związku Badmintona . Dla osób wyznających język angielski polecam stronę The Badminton Bible z wyjaśnieniami sytuacji, jakie mogą pojawić się w trakcie meczu, a które nie do końca są jasne.

A oto kilka podstawowych zasad jakie obowiązują:

1. Przede wszystkim gramy fair-play - bez oszustw :)
  2. Mecz rozgrywany jest do dwóch wygranych setów.
  3. Set wygrywa gracz, ktory jako pierwszy osiągnie 21 punktów. Jeżeli osiągnięty zostanie wynik 20:20 wygrywa ten gracz, który osiągnie dwupunktową przewagę z tym, że gramy do maksymalnie 30 punktów.
  4. Gracz, który wygra seta w następnym secie serwuje jako pierwszy.
  5. W secie trzecim gdy którykolwiek z graczy zdobędzie 11 punkt jako pierwszy następuje zmiana stron.
  6. Do określenia połowy, z której serwujesz bierzesz pod uwagę tylko i wyłącznie swoje punkty (a nie sumę punktów obydwu graczy). Czyli jeżeli masz parzystą liczbę punktów serwujesz z prawej, masz nieparzystą serwujesz z lewej.
  7. Serwujesz gdy przeciwnik jest gotowy - nawiąż kontakt wzrokowy, poczekaj na znak, gest, skinięcie głową.
  8. Podczas serwu nie możesz robić zmyłek, markować zagrania.
  9. Wysokość siatki od powierzchni boiska to 1,53m pośrodku i 1,55m nad liniami bocznymi do gry podwójnej.
  10. Zazwyczaj znajdzie się ktoś, osoba trzecia, która będzie w stanie sędziować i liczyć punkty. Gdyby jednak takowej brakowało gracze sami liczą i pilnują wyniku.
  11. Wynik meczu wpisujemy do ligowego kajetu.

Gdzie i kiedy gramy?

Mecze rozgrywamy:

Przełożenie/odwołanie meczu

W przypadku gdy gracz nie może rozegrać wyznaczonego meczu to jak najbardziej istnieje możliwość jego przełożenia. Prośba wtedy o bezpośredni kontakt z przeciwnikiem (telefon, email) i obwieszczenie mu tego faktu.

Uwaga: konkretny mecz z konkretnym przeciwnikiem można przełożyć tylko raz. Druga nieobecność = walkover!
Uwaga: organizatorzy nie pośredniczą w wymianie informacji między zawodnikami!